REHBERLİK

HEDEF VE BAŞARI

 İnsanoğlu hayatını devam ettirebilmek için bir şeyler yapmak zorundadır. Kimisi öğrencidir,kimisi esnaftır,kimisi akademisyen,kimisi iş adamı,kimisi memurdur. Yaptığımız iş ne olursa olsun başarılı olmak isteriz. Başarılı olmak için planlama yapmak şarttır.
Planlarda ise hedefler belirlenmelidir. Bu hedefler somut olabileceği gibi soyutta olabilir. Örneğin mutlu olmak sizin için soyut bir hedeftir.
Birkaç hedef sıralayalım;
Bu yıl ciroyu beş kat arttıracağım (İş adamı)
Bu yıl beş yüz bin satan bir kitap yazacağım (yazar)
Üniversiteye geçen senenin iki katı öğrenci göndereceğim (öğretmen)
Bu yıl teşekkür,takdir..alacağım,üniversitede Tıp bölümünü kazanacağım(öğrenci)
Bunların gibi daha çok hedefler belirlenebilir.
Hedef;
•Kişinin sahip olduğu yetenek ve güçlerle ulaşabileceği türden olmalıdır.
• Zaman ve nicelik açısından ölçülebilir olmalıdır. Genel ifadeler hedefe ulaşılıp ulaşılmadığını değerlendirmede güçlük yaratacaktır.
•Kişinin ne yapması gerektiğini değil, gerçekten ne istediğini yansıtmalıdır.
• Tek olmalıdır. Araştırmacılar, hedefin “”şunu ya da bunu yapabilirim”” şeklinde ifade edildiğinde her ikisine de ulaşılamadığını göstermektedir.
• Kişiye, çevresine ve topluma zarar verici nitelikte olmamalıdır.
   Hedefi belirli olan gemiye hiçbir rüzgar etki etmez diye bir söylem vardır. Bu söylemde aslında çok yerindedir. Denizin ortasında bir geminin kaptanısınız nereye gideceğinizi bilmiyorsunuz. Bir an aklınıza bir liman geliyor, bir süre sonra vazgeçip başka limana gidiyorsunuz. Bu böyle devam ederse enerjiniz biter ve denizin ortasında çaresizlik içinde yok olursunuz. Aslında hayatta böyledir. Ne yapacağını bilemeyen insanlar her türlü etkiye açıktır. Ömrümüzün ortalama yetmiş yıl olduğunu düşünün yapacaklarımızı buna göre ayarlayın yaşam geminizi hangi limana yanaştırmayı düşünüyorsanız dümeninizi o yöne çevirin. Bu yolda yaşadığımız her an kıymetli olur.
  Hedefe belirli olmayan insanlar boş uğraşlar , çevresi ile sürtüşmeler,kavgalar ve sıkıntılar içinde olur. Yani zamanınızı yönetemezseniz; zaman sizi yönetir. Mecburiyetler içinde koşturmacalı bir hayat sürer gidersiniz. Zamanımızı kontrol etmek için hedefi belirleyip hedefler yönünde istikrarlı bir çalışma sistemi oluşturulmalıdır. Belirlediğiniz çizgide başarılı olmak için gerekenler ne ise yapılmalıdır.
Başarısız olursanız sadece başarısızlığınız ortada görünür. Başarısızlık nedenlerinin tamamı önemsiz hale gelir. Örneğin öğrencisiniz; başarısız olup sınıfta kaldınız. Çevrenize sınıfta kalma nedenlerinizi anlatamazsınız, anlatsanız bile sınıfta kaldığınızdan başkasını duyuramazsınız.
  Her çocuk, her insan, konumu ne olursa olsun, kendisine makul hedefler seçerek onları yakalamaya çalışmalıdır. Bu şekilde yüksek motivasyonla çalışmak hem sizleri daha iyiye hem de daha mükemmele götürecek, hem de bu yola giderken büyük mutluluk yaşatacaktır. Düzenli, disiplinli ve planlı çalışan insanlar içinde bulundukları şartları değiştirerek mutlaka daha iyi noktalara gelecektir. Herkes zirveye çıkamaz ama bu şekilde çalışan herkes, bulunduğu noktadan çok daha iyi bir yere yükselebilir. Bu da o insana ailesinde, çevresinde ve toplumda saygınlık kazandırır. Kendi şartlarını zorlayanlar, ülkeleri ve dünyamız için en faydalı insan olacaktır. Daha önemlisi, ancak bu şekilde hedefler koyup çalışarak kısa hayatlarını mutlu bir şekilde yaşayabileceklerdir. Çalışarak başarıya koşarken, gönlünüzden geçen güzel şeyleri de yaşayın. Her yönden üretken, hayatın nimetlerini yaşayan kişiler olmak bence güzel bir şey. Onun için ben hedef koymanın, başarıya giden yolda mutluluğu da getirdiği için çok önemli olduğuna inanıyorum.”
 Hedef belirlemeden başarıya ulaşmak mümkün değildir.‘Hiçbir başarı tesadüf değildir.’

 

REHBERLİK SERVİSİ