REHBERLİK

VERİMLİ DERS ÇALIŞMA

Verimli ders çalışma; psikolojik ve sosyal yönden uygun bir ortamda daha önceden hazırlanmış bir plan doğrultusunda yürütülen bir çalışmadır.
 
VERİMLİ DERS ÇALIŞMA TEKNİKLERİ NELERDİR?
 

1-)Bir Amaç Belirleyin

Yapılan her çalışma bir amaca yönelik olmalıdır. Bu amaçlar bir yazıdaki ana düşünceyi bulabilmek, bir problemin çözümünü öğrenmek vs. olabilir. Amaçlarını doğru şekilde belirleyerek çalışmaya başlayan kişiler sınıfı geçmek, okulu bitirmek, üniversite sınavını kazanmak biçiminde giden yakın amaçlından uzak amaçlarına ulaşmaktadırlar.
 

2-)Planlı Çalışın

Hangi derslere haftanın hangi günleri çalışacağınızı, geçmiş konuların tekrarına ne zaman yer vereceğinizi, sınav tarihlerinizi, hazırlanacak ödevlerin neler olduğunu ve ne zaman hazırlayacağınızı, dinlenme, tv izleme, spor yapma, sinema ve tiyatroya gitme gibi ders dışı etkinliklere ne zaman yer vereceğinizi ve ayrıca okulda geçen saatler, ders çalışma, eğlenme, dinlenme, ev işlerine yardım ve uyku saatlerini göstermeniz gerekir.

 

3-)Zamanınızı Etkin Şekilde Değerlendirin

Öğrenciler; zihinsel, bedensel ve duygusal yapıları bakımından birbirinden farklıdırlar. Bir öğrencinin kolay bir şekilde öğrendiği bir dersi bir başka öğrenci zor öğrenebilir. Bir başka öğrenci de çabuk yorulabilir ya da çalışmak istemeyebilir. Bundan dolayı bir derse ayrılacak süre zarfı öğrenciden öğrenciye değişiklik gösterebilir. Her öğrenci bir ders için çalışacağı süreyi kendisi belirlemelidir. Ortalama olarak bir saat çalışmanın sonrasında on dakikalık bir mola yararlı olacaktır.
 

4-)Ders Çalışma Veriminizi Düşüren Etkenleri Ortadan Kaldırın

Sizin için olumsuz olabilecek durumlara izin vermeyiniz. Ders çalışmaya başlamadan önce uykusuzluk, yorgunluk, korku, öfke, aşırı kaygı, ağrı, sızı, fazla heyecan, açlık, aşırı tokluk, endişe, normalin altında v üstündeki fiziki şartlar (çok sıcak ortam-çok soğuk ortam), araç gereç eksikliği gibi etkenlerin giderilmesi gerekir.
 

5-)Çalışma Ortamınızı Seçin

Ders çalışırken aynı ortamı tercih etmeye özen gösteriniz. Aynı ortamda ders çalışmak, ders çalışmaya daha kısa sürede adapte olmanızı sağlayacaktır. Ders çalışmak için bir masanız olsun ve ders çalışma dışında masanızı kullanmayın. Çalışma odanız derli toplu olmalıdır. Unutmayın ki dağınık oda=dağınık zihin.. Ayrıca çalışma odanızda dikkatinizi dağıtacak obje vs. bulundurmayarak ışık, ısı yönünden yeterli seviyede bir ortam oluşturun.
 

6-)Ders Çalışırken Farklı Bir İş Yapmayın

Tv. İzleyerek ya da müzik dinleyerek ders çalışmak anlama kapasitenizdeki kaliteyi düşürecektir. Ders çalışmaya konsantre olmak onunla baş başa olmayı gerektirir.
 

7-)Düzenli Not Tutun

Öğretmenin anlattığı konunun ana fikri ve anlamları kavranıncaya kadar beklenmelidir ve öğretmenin cümleleri olduğu şekilde değil kavrandığı şekilde not alınmalıdır. Önemli fikirlerin aynen yazılmasında fayda vardır. Yazıların düzgün ve okunaklı olmasına önem verilmelidir.
 

8-)Tekrarlar Yaparak Unutmayı Önleyin

Öğrenilen bilgiler zaman geçtikçe unutulabilir. Unutmayı önlemenin iki yolu vardır. Bunlardan birincisi öğrenilmiş olan bilgileri yeri geldikçe kullanmak, ikincisi ise aralıklı olarak tekrar etmektir. Öğrenciler öğrendiklerini yeri geldikçe kullanırken hem bu bilgilerin işe yaradığını görür, hem de yeni bilgiler edinmeye motive olurlar. Aralıklı olarak yapacakları tekrarlar sayesinde ise öğrendiklerini hatırlarken sınavlara her an hazır durumda olurlar.
 
Üşüyen insan, ateşi düşünerek ısınmaz.
Acıkan insan nefis yemekleri düşünerek açlığını gidermez.
Unutma ki sen de sadece çalışmak gerektiğini düşünerek başarılı olamazsın.