REHBERLİK

YKS SİSTEMİ

YÜKSEK ÖĞRETİM KURUMLARI SİSTEMİ
 

YKS sisteminde; adaylar iki ayrı günde iki ayrı oturuma katılacaklardır. İlk oturum ;Temel Yeterlilik Testi (TYT) olacak. Katılım tüm adaylar için zorunlu olacak. İkinci oturum ise Alan Yeterlilik Testi ,4 yıllık lisans bölümleri için  ölçme ve yerleştirme sınavı olacak. Dil öğrencileri tüm öğrenciler gibi cumartesi günü TYT'ye girecek. İkinci gün sabah değil öğleden sonra yapılacak dil testi oturumuna katılmaları yeterli olacak. Ancak şansını hem dil hem diğer puan türlerinde denemek isteyen aday pazar günü 2 sınava birden girmek zorunda kalacak. YKS sistemi daha önceki sistemlere nazaran kolay anlaşılabilen bir sistemdir. Bu sistemle birlikte sınav puan türleri 18’den, 5’e indirilmiş olup, sınav 5 hafta sonundan 1 hafta sonuna çekilerek, 6 oturumdan 3 oturuma indirilmiştir.
 

TEMEL YETERLİLİK TESTİ (TYT)
 

Türkçe ve Temel Matematik derslerinin merkezde olduğu TYT'nin amacı, adayların Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerileri, muhakeme gücü, analiz ve sentez yeterliliklerini ölçecek. Temel matematik testinde ise sayısal alanlardaki yeterlilikler esaslı işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlem yapma, temel matematik prensiplerini günlük hayatta kullanabilme becerilerini test edecek. YÖK bu sınavda ayrıca 20 sosyal bilim, 20 fen bilimi alanlarından soru soracak. Bu sorular da bilgi esaslı temel yeterlilikler ölçülecek.

.

ALAN YETERLİLİK TESTİ (AYT)
 

Dört yıllık lisans programlarını hedefleyen öğrencilerin katılımını zorunlu kılan Alan Yeterlilik Testi öğrencilerin kendi alanlarındaki başarısını ölçen ikinci oturum sınavıdır.

Lisans programlarına geçiş için aranan 180 baraj puanı, adayın birinci oturumla birlikte ikinci oturumdaki performansının da dikkate alınmasıyla hesaplanacak. Buna göre, lisans programlarına geçiş için, adayın Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanının yüzde 40'ı ve öğleden sonraki oturumdaki puanının yüzde 60'ının toplamının 180 ve üzeri olması gerekecek. Yükseköğretim kurumlarına geçiş için TYT'den 150 baraj puanının aranmasına devam edilecek

1. sınav TYT ile 2. sınav arasında birer gün fark olması nedeniyle adaylar birinci sınav sonucunu öğrenmedikleri için ikinci sınava girişleri de zorunlu olacak. Adaylar, 180 ve üzerinde puan aldıklarında, ilgili puan türünde öğrenci kabul eden lisans programlarından tercih yapabilecek.

YKS sınavında, geçmişte olduğu gibi tüm sorular MEB'in temel zorunlu dersleri içeren müfredat kapsamında olacak.
 

YABANCİ DİL TESTİ (YDT)
 

Yabancı dil testi Pazar günü yapılacak olup, soru sayısı 80 dir. İlgili adaylar bu sınava da girebileceklerdir.